top of page
Пошук

Як навчитися говорити «ні» загалом і в романтичних стосунках зокрема?

  • rakukhaaa
  • 27 лист. 2023 р.
  • Читати 2 хв



В нашому словниковому запасі з дитинства одними з перших є два слова: «так» та «ні». Й ми дуже часто їх використовуємо, але, чим старше стаємо, тим частіше стикаємося з випадками, в яких ці слова набувають іншої сили. Й через це нам буває складніше використовувати слово «ні».


Коли ми спростовуємо якийсь факт, все просто. А коли ми негативно відповідаємо на певне прохання чи пропозицію, то часто  можемо переживати внутрішню смуту чи супротив. І таким чином діяти на шкоду собі. Ось чому важливо вміти впевнено говорити «ні».


Навичка, яка допоможе вчасно відмовити 


Щоб навчитися говорити «ні», варто освоїти навичку прийняття рішень. В підлітковому віці це важко, адже багато рішень приймається батьками. А подекуди самостійність приходиться виборювати.


Під час прийняття рішень край важливо слідкувати за своїми думками. Якщо переважають негативні, ми думаємо про неприємності, то наш вибір буде довгий та важкий, він може призвести до негативних наслідків. А ось позитивне мислення допомагає обирати з декількох можливостей, тому такий вибір цікавий і необтяжливий. 


Також не забуваємо про критичне мислення, яке допомагає об’єктивно оцінити інформацію й зробити вибір. Критичне мислення – це також навичка, яку важливо розвивати. 


Для освоєння навички прийняття рішень візьміть до уваги наступну вправу – перед прийняттям рішення ставте собі наступні три запитання:

  1. Я впевнений, що це (поведінка, рішення, плани) безпечно?

  2. Це справедливо щодо інших (близьких, однокласників, випадкових людей тощо)?

  3. Це принесе мені користь в довгостроковій перспективі?


Різноманітність способів відмови


Відмова може звучати різним чином – оберіть той спосіб, який особисто для вас виявиться найбільш зручним та легким: 

  1. Відмова на ґрунті гумору. Наприклад, «Мені час йти. Мій собака мене не зрозуміє, якщо я запізнюся на прогулянку». Почуття гумору часто допомагає «розрядити» конфліктні ситуації. 

  2. Відмова, побудована на простій людській ввічливості. Наприклад: «Я подумала/подумав і бачу, що ти не готовий/готова до серйозних стосунків зі мною. Ми абсолютно різні», або «Я не готов/а спілкуватися з протилежною статтю. Вибач. Я сам/а напишу, якщо буду готов/а», або «Вибач, але я хочу наразі побути сам/а». Головне – вимовляти фрази чітко й впевнено.


В будь-якому випадку відмова має будуватися на використані асертивної поведінки. В її основі лежить повага до себе та до іншої людини. Щоб відмова була переконливою, потрібно говорити ввічливо, але зрозуміло й виразно, не виправдовуватися, не давати підстав сумніватися у твердості свого рішення, пам’ятати, що ви відкидаєте пропозицію, а не людину, й пам’ятати, що ви маєте право на своє «НІ».


Принцип згоди в сексуальних стосунках


Згода в сексуальних стосунках – це ствердне й свідоме бажання займатися сексом за власним бажанням і без примусу. Надання згоди можливе лише з досягненням віку сексуальної згоди (16 років, відповідно до законодавства України) та за перебування в свідомому стані (неспання, тверезість, психічна норма).


Особливостями такої згоди є:


  • абсолютно точно не обов’язкова письмова, але впевнена усна форма;

  • мовчання – НЕ ознака згоди;

  • в окремих випадках ствердна відповідь не завжди означає згоду;

  • згода повинна бути добровільною, без маніпуляцій;

  • згода потрібна навіть у тривалих стосунках;

  • ви можете давати дозвіл на кожну дію на кожному етапі сексуального контакту;

  • згоду можна скасувати в будь-який час.  


Пам’ятайте: ми говоримо «ні», коли не хочемо щось робити, ми відмовляємо тоді, коли хтось порушує наш особистий простір і порушує наші кордони. І ми маємо на це право. 


Бережіть себе!


 
 
 

Comments


все тільки починається

©2023 від все тільки починається. Створено за допомогою Wix.com

bottom of page